erőkre (gazd., értelmiség) is. Többnyire álcázva lép föl, néha megtűr maga mellett más pol. szerveket is, fondorkodik, ezek fölött egyoldalúan rendelkezik, a parlamentnek pl. csak az a szerepe, hogy helyeseljen. A ~ legkiélezettebb formája a korlátlan hatalmú (totalitárius) rendszer (pl. nácizmus, fasizmus, sztálinizmus). A totalitárius uralom előbb-utóbb teljes összeomláshoz vezet. Az alkotmányos demokrácia alapja az, hogy az állampolgár a pol. alanya; a ~ban annak csak tárgya; aki a demokráciában személy, a ~ban csak alattvaló. A demokrácia a szabadság birod-a, a ~ nyílt v. álcázni próbált elnyomás. M. B.

Definíció & Jelentés diktatúra

– Kényes kérdés ez, mert jelen pillanatban elnagyolt információk állnak csak rendelkezésre. Szakmailag elhivatott jogász a tényállás teljes körű ismerete nélkül nem alkothat véleményt. Általánosságban annyi mindenesetre kijelenthető, hogy az adatkezelés mindig célhoz kötött, és szorosan összefügg az önrendelkezés elvével. Az érintettek hozzájárulása nélkül történő adatkezelés aggályos. A vonatkozó hazai jogszabályok bármilyen kijátszása, megkerülése ezen alapelvek súlyos megsértését jelentené, az ilyen módon való szavazatszerzés pedig valóban veszélyeztetné a választás tisztaságát.

Mi legyen hát veled, te gané? " Hát, mi legyen velünk? Fábián Tibor humorban gazdag groteszk novella fűzére erre a kérdésre is keresi a választ. Azzal, hogy emlékeztet, azzal, hogy tudatosít, megmutat és közben nem vádol senkit, csak tesz egy felkiáltó jelet: Vigyázzatok emberek, mert lám, ilyen is volt! S jó tudni mindenkinek, hogy ami volt, az lehet megint! Mikor tanulunk végre a történelemből? Európa népei, köztük a románok? Rossz nyelvek szerint soha! Pedig, de jó volna! Addig is, amíg ez meg nem történik, innen is ajánlom minden jóra való ember figyelmébe – legyen az magyar, vagy román, vagy bármilyen nemzetiségű, – Fábián Tibort író könyvét, a Csaucseszku, elvtárspajtás-t!

diktatura szó jelentése

Erdély.ma | Mi is volt az a Csaucseszku-korszak? – Fábián Tibor könyvén keresztül válik érthetővé: mit is jelent az a szó: DIKTATÚRA

diktatúra (főnév) 1. Politika: Politikai önkényuralom. Államvezetési politikai irányzat és megvalósult gyakorlat, amikor egy személy (a diktátor) nyílt vagy burkolt formában, erőszakos eszközökkel, parancsok útján kormányoz egyéni érdekek szerint. Az ellene fellépőket elhallgattatja, és nincs tekintettel az emberi, állampolgári szabadságjogokra. A diktatúra csak rosszat tesz egy társadalommal. A királyság nem feltétlenül jelent diktatúrá t. 2. Korlátlan hatalom, amikor egy személy rangjából, jogköréből adódóan egy terület (vagy társadalom) fölött korlátozások nélkül keresztülviheti saját döntéseit, akaratát. A Római Köztársaság idején háború vagy különösen nagy veszély esetén diktatúrát vezettek be. A diktatúra a szükség elmúltával megszűnt, és visszaállt a megszokott élet. Amikor egyoldalú döntésekkel bármit megtehet egy szűk érdekcsoport, az már diktatúra. 3. Erőszakos vezetés, amikor egy személy vagy szűk csoport feltétlen engedelmességet követel és ellentmondást nem tűrve irányít.

diktatúra (a lat. dicto, 'tollba mond', 'irányít' szóból: 'zsarnokság'): egyetlen személy vagy csoport (parancs)uralma a közösség, az állam fölött. - A népuralom ( →demokrácia) ellentéte. Az ókorban: despotizmus és tirannizmus. Manapság beszélhetünk alkotmányos és forr. ~ról. Az előbbi lehetővé teszi, hogy a diktátor a hatalom összpontosításával gyorsan határozzon és intézkedjék; a forr. ~ arra épül, hogy az alkotmányos keretek túl merevek, ezért "öntörvényű" kormányzásra van szükség. A ~ gyakran tirannikus formába csap át, pl. I. Napóleon v. az utóbbi évtizedek egypárt-rendszereiben Mussolini, Hitler, Sztalin, Rákosi v. Kádár uralma, melyek a demokratikus törvényesség igényével léptek föl. Hasonló a folyamat a harmadik világ függetlenné vált államaiban is. Amikor az alkotmányos állapotot nem az alkotmány védelmére használják föl, mindig fönnáll a veszélye annak, hogy a látszattörvényesség törvénytelenséggé és így ~vá változzék. A ~ épülhet egyetlen pártra (egypárt-~, pártállam), katonai tisztikarra (katonai ~), de épülhet szellemi-társad.

Diktatúra szó jelentése - Mutatjuk, hogy mit is jelent! - Kvízmester.com

A diktatúra jelentése - Enciklopédia Tartalom: Mi a diktatúra: Katonai diktatúra A proletariátus diktatúrája Mi a diktatúra: A diktatúra olyan kormányzati vagy kormányzati rendszer, ahol az állam minden hatalma koncentrálnak egyénben, csoportban vagy pártban. A diktátor nem engedi, hogy szembeszálljon tetteivel és elképzeléseivel, abszolút hatalma és tekintélye van. Demokratikus és autokratikus rendszerről van szó, ahol az emberek nem vesznek részt. A demokrácia republikánus formájában a hatalom háromra oszlik, a törvényhozó hatalomra, a végrehajtó hatalomra és az igazságszolgáltatásra; a diktatúrában nincs ilyen felosztás, minden hatalom egyetlen személyben, vagy egyetlen csoportban vagy pártban van. A diktatúrának a totalitárius kormányzati rendszereknek is több aspektusa van, vagyis amikor az állam egyetlen ember kezében van. Általában a diktatúra puccs útján valósul meg. Lásd még: Hatalommegosztás. A diktatúra legkorábbi bizonyítéka az ókorban, amikor Róma válságban volt, diktátort hívtak meg, hogy megragadja a hatalmat és visszaállítsa a kormány normális helyzetét.

Diktatúra szó jelentése a WikiSzótár.hu szótárban

Fotó: T. Szántó György/Demokrata – A Gyurcsány vezette ellenzék visszatérően hirdeti, hogy esetleges választási győzelmük esetén feles parlamenti többséggel is megsemmisítenék az Alaptörvényt. Miként értékelhető ez? – A jogászi szakma mértékadó részét értékrendtől függetlenül megdöbbentették ezek a fölvetések. Már csak azért is, mert az Alaptörvényre zúduló kritikák főképp abban álltak, hogy megalkotásakor a Fidesz–KDNP túlságosan kihasználta kétharmados parlamenti többségét, és fölmerült, hogy csak még nagyobb többséggel, kizárólag az ellenzék bevonásával lehessen alkotmányozni. Ehhez képest száznyolcvan fokos a fordulat. Jól érzékelhető, hogy a 2010-ben elkezdett alkotmányozás során a baloldal részéről elhangzott kritikák lényegében arra irányultak, hogy konkrétan ők maguk nem részesülhetnek az alkotmányozó hatalomból. Keveset lehetett hallani egyéb garanciák igényléséről, amelyeknek nemzetközi összevetésben számos példáját ismeri a szakma. Sokan a közéleti bírálók közül talán azt sem tudják, mi van szó szerint az Alaptörvény szövegében.

Itt van megint ez a sátáni diktátor: Csaucseszku! Elleptek az emlékek. Féltünk tőle. Gimnazistaként, majd egyetemistaként. Amit a román televízióból láttunk, amit otthon hallottunk szüleinktől, rokonainktól, amit néhány rendes tanárunk mondott el a gimiben, a kollégiumban szinte suttogva, mind-mind azt tudatosította bennünk, hogy Romániától félni, Csaucseszkutól pedig minimum rettegni kell! Később egyetemistaként aztán néhány egyetemi dolgozóval is találkoztam. Közülük többen idáig jutottak a másik oldalról magyarként és az egyikőjük el is mesélte, – kilencszer szökött át és nyolcszor magyar határőrök kísérték vissza és adták át a román határőröknek. A szocialista népek szolidaritása nevében, gondolom. Azok röhögve, minden alkalommal jól elverték a bozgort (hontalant sehonnait) "Na, megint itt vagy? " S egyszer az is előfordult, hogy egy román őrmester még le is térdepeltette a verés után, s azon kívül, hogy arcon vizelte, azt kérdezte tőle vidáman, hogy mit is kezdjünk veletek? " Mert, hogy nekünk nem kelletek, az biztos, de látod, nekik sem, a magyaroknak sem kelletek!

  1. Diktatúra jelentése - Idegen Szavak Gyűjteménye
  2. Diktatúra – Wikipédia
  3. Totális diktatúra - Lexikon ::
  4. Diktatura szó jelentése
  5. Diktatúra szó jelentése - Mutatjuk, hogy mit is jelent! - Kvízmester.com
  6. Zorán temetési dal
  7. A mobilitási célú lakhatási támogatás
  8. Samsung A40 kijelző javítás, csere - mobil-telefon-szerviz.hu
  9. A törvényesség határán | Demokrata

Éjszakai Felnőtt Pelenka, 2024