Száraz szavanna: 6-7 hónapos szárazság jellemző. A fűterületet bozótok tagolják, néhol vízraktározó fákkal (majomkenyérfa, viaszpálma). Tüskés szavanna: 8-10 hónapos szárazság, alacsony füvek, akáciák jellemzőek. A szavannákon a talajok színe a kisebb kilúgozás és a növekvő humusztartalom miatt rozsdavörösből sötétre vált (szavannai vörösföld). Az átmeneti övben a folyók erősen ingadozó vízjárása a csapadékeloszláshoz igazodik (). Ebben az övben a mállás és az aprózódás is hatékony. Térítői öv: Az öv éghajlatát a passzát leszálló ága határozza meg. Az évi csapadékmennyiség 100-250 mm, eloszlása egyenetlen. A napi hőingás 25-30°. Térítői sivatagok ott alakultak ki, ahol a nagyobb összefüggő szárazulatok helyezkednek el (Szahara, Arab sivatag). Az óceánhoz közeli területeken félsivatagok jöttek létre (Kalahári). A tengerpartok előtt haladó hideg tengeráramlások hűvös parti sivatagokat alakítanak ki (Atacama, Naminb). A gyér növényzet mély gyökerekkel, vízraktározással, tüskékkel és tövisekkel védekezik a párolgás ellen (pl.

  1. Kidolgozott Tételek: A forró (trópusi) éghajlat kialakulásának okai
  2. Természetföldrajz | Sulinet Tudásbázis
  3. A forró övezet -
  4. A élővilága by Petra Jenei
  5. A forró (trópusi) övezet jellemzése - ppt letölteni

Kidolgozott Tételek: A forró (trópusi) éghajlat kialakulásának okai

Állatvilágának jellegzetes képviselői az indiai elefánt és a tigris. A mezőgazdaság jellegzetes termesztett növénye a rizs, a cukornád, a juta és a tea. Beküldte: Szalai Anita

Ausztrália határai: NY: Indiai-óceán - Afrikától É: Timor-tenger, Arafura-tenger - Óceánia szigeteitől K: Nagy-korallzátony, Csendes-óceán - Amerikától D: Indiai-óceán Dr. Lakotár Katalin. A Föld éghajlatai Dr. Lakotár Katalin A Föld éghajlatai Az éghajlatot alakító tényezők a) Elsődleges tényezők: napsugárzás hőenergia eloszlása a földrajzi szélességhez igazodik éghajlati zonalitás felszín anyagi összetétele JAVÍTÁSI-ÉRTÉKELÉSI ÚTMUTATÓ Földrajz emelt szint 0621 ÉRETTSÉGI VIZSGA 2007. május 15. FÖLDRAJZ EMELT SZINTŰ ÍRÁSBELI ÉRETTSÉGI VIZSGA JAVÍTÁSI-ÉRTÉKELÉSI ÚTMUTATÓ OKTATÁSI ÉS KULTURÁLIS MINISZTÉRIUM 1. FELADAT 1. D 2. A 3. B 4. POKK PÉTER LÁNG GYÖRGY POKK PÉTER LÁNG GYÖRGY Földrajz munkafüzet 7. osztályosoknak Eszterházy Károly Egyetem Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet 1. A trópustól a jégvilágig Mérési napló Időjárási megfigyelések A napsugarak hajlásszöge BIOLÓGIA 7. ELLENŐRZŐ FELADATLAPOK Dr. Paál Tamásné Natúra sorozat BIOLÓGIA 7. ELLENŐRZŐ FELADATLAPOK (Raktári száma: RE00774/F) Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest 1.

Természetföldrajz | Sulinet Tudásbázis

A weboldalunkon cookie-kat használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. Részletes leírás Rendben

A forró éghajlati övezet élővilága by Petra Jenei

A forró övezet -

Az állattenyésztők szarvasmarhát, juhot, kecskét legeltetnek. A térítői öv: Fontosabb területei Dél-Amerikában az Atacama-sivatag, Afrikában a Szahara, a Namib-sivatag, a Kalahári, Ázsiában az Arab-sivatag, illetve Ausztrália belső sivatagai. Éghajlatát egész évben a passzát leszálló ága határozza meg, emiatt a csapadék mennyisége (100-250 mm/év) csekély, eloszlása pedig szélsőséges és kiszámíthatatlan. A napi hőingás rendkívül nagy (25-30°C). Itt mérték Földünkön a legmagasabb hőmérsékletet: 57, 7°C-ot a líbiai Szaharában. A gyér növényzet mély gyökerekkel, vízraktározással (pl. kaktuszok) és – levelek helyett – tüskékkel, tövisekkel védekezik a párolgás ellen. Az övben csupán gyenge váztalajok alakulhattak ki. A térítői sivatagok állatai (kígyók, rágcsálók) napnyugta után "kelnek életre". E területeken többnyire csak bő csapadékú vidékeken eredő, fokozatosan csökkenő vízszállítású folyók vergődnek át (pl. a Nílus). A folyómedrek többsége, a vádik az év túlnyomó részében szárazak és csak időszakos esőzések, vagy a környező hegységek hóolvadása során telnek meg rövid időre vízzel.

A) feladatlap megoldásai A trópusi területek természetes élővilága 1. feladat Általános klimatológia gyakorlat Általános klimatológia gyakorlat Gál Tamás PhD hallgató SZTE Éghajlattani és Tájföldrajzi Tanszék 2009. április 2. Általános klimatológia gyakorlat III. Házi feladat. Természetes állapotban AFRIKA TERMÉSZETI FÖLDRAJZA Területe: 30, 3 millió km 2 Lakossága: kb.

A élővilága by Petra Jenei

a forró éghajlati övezet élővilága

A forró (trópusi) övezet jellemzése - ppt letölteni

Az évi csapadékmennyiség 2-3000 mm. A fülledt levegő páratartalma állandóan magas, az erős párolgás a lehullott csapadék 75%-át visszajuttatja a légkörbe. Természetes növénytakarója az esőerdő. A magas hőmérséklet és a bőséges esők éltette esőerdő a Föld fajokban leggazdagabb növénytársulása. Az esőerdőben 80-100 fafaj található 1 hektáron. Az azonos fák azonban kilométerekre is lehetnek egymástól. Az esőerdőkben többszörös felső, középső és alsó lombkoronaszint alakult ki, amelyekben fánlakó- (pl. orchideák) és kúszónövények (liánok) vívnak állandó harcot a fényért. Az esőerdő állandóan zöld, a levelek ugyanis nem egyszerre hullanak le. Az állatvilág egy része is – a növényekhez hasonlóan – a fákon él (majmok, rendkívül gazdag madár – és rovarvilág. ) Talaja a tápanyagokban szegény trópusi vörösföld. Az elhalt növényi részek gyorsan lebomlanak, humusz alig képződik, az erős kilúgozás a tápanyagokat a mélybe mossa. A vörösföld színét a nehezen oldódó és így felhalmozódó vasvegyületekből kapja.

A forró övezet A forró éghajlati övezet az északi és a déli szélesség 30°-a között helyezkedik el. Az övezet a passzátszélrendszer uralma alatt áll. Az évi középhőmérséklet mindenütt meghaladja a 20%C-ot. A passzátszél felszálló ágának (a hőmérsékleti egyenlítőnek) mindenkori helyéhez erős csapadékképződés, leszálló ágához pedig száraz időjárás kapcsolódik. Az övezetet tehát nem a hőmérséklet-, hanem a csapadékeloszlás alapján oszthatjuk fel részekre. • az egyenlítői öv: ahol majdnem minden nap esik az eső, • az átmeneti öv (és monszunvidék): ahol nyáron esik az eső és • a térítői öv: ahol akár évekig nem esik az eső. Az egyenlítői öv: Területei: Dél-Amerikában az Amazonas-medence, Afrikában a Kongó-medence, Ázsiában pedig az Indonéz-szigetvilág. Éghajlatát egyetlen, forró, fülled, csapadékos évszak jellemzi. Az évi középhőmérséklet 25-27%C. Az erős felmelegedés miatt a gyorsan felszálló levegőben már délelőtt megkezdődik a gomolyfelhők képződése, amelyekből kora délután felhőszakadásszerű, gyakran jégveréssel kísért zivatar zúdul alá.

Évi középhőmérséklete 23-27 oC fok. Az esős évszak hossza a térítők felé 9-10 hónapról 2-3 hónapra, a csapadék mennyisége évi 1500 mm-ről 300 mm-re csökken. A csapadék mennyisége és a természetes növénytakaró szerint három területet különböztetnek meg: 1. nedves szavanna, 2. száraz szavanna, 3. tüskés szavanna. forró övezet Az Egyenlítő két oldalán az északi és déli szélesség 30. A forró övezet évi középhőmérséklete mindenhol meghaladja a 20 oC-ot. A csapadékeloszlást a passzát szelek leszálló, illetve felemelkedő ágai határozzák meg. A csapadékeloszlás alapján három övet különböztetünk meg a forró övezeten belül: 1. egyenlítői öv, 2. átmeneti öv, 3. térítői öv. További fogalmak... térítői öv A térítők földrajzi magasságában kialakult éghajlati öv. Leszálló légáramlás és emiatt extrém száraz éghajlat jellemzi. Az évi csapadékmennyiség 100-200 mm, az évi középhőmérséklet 20-28 oC. A nappali erős besugárzást a derült éjszaka folyamán erős kisugárzás követi, ezért a térítői övben a napi hőingás magas (25-30 oC).

forró éghajlati övezet 1951
  • X láb kezelése felnott korban de
  • Kidolgozott Tételek: A forró (trópusi) éghajlat kialakulásának okai
  • Mozaik digitális oktatás és tanulás
  • Zuglói Egészségügyi Szolgálat
  • Jóbarátok 2 évad 10 rész 10 resz magyar szinkronnal
  • Olvasói levél minta
  • Természetföldrajz | Sulinet Tudásbázis
  • Hova lehet utazni védettségi igazolvánnyal
  • Nfc fizetés otp
  • A forró éghajlati övezet élővilága
  • A forró éghajlati övezet élővilága by Petra Jenei

Éjszakai Felnőtt Pelenka, 2024