"Mogos Déva vára" Alsó-Maros mentén, Hunyad megyében a Déva város fölé emelkedő vulkanikus hegyen épült, a legendával átitatott emblematikus Déva vára. "Tizenkét kőmíves" Az ismert népballada szerint Déva várát építő kőműveseknek emberáldozatra volt szükségük ahhoz, hogy a várat sújtó, a nappal felépült falrészeket éjszaka ledöntő átok megszűnjön. Ezért Kőmíves Kelemen feleségének hamvaival erősítik meg a falat kötő meszet, hogy a várat a 12 kőműves mester felépíthesse. A XVI. század végén, Erdélyben született mű szerzője ismeretlen, nyelvezete régies, története azonban egy, a középkor évszázadaiban széles körben ismert babonát közvetít, hiszen a természeti csapásoktól, átkoktól, vagy épp rossz szerencsétől félő emberek termény-, vagy állatáldozatokat mutattak be, de korábban több európai népről, így a szlávokról, a germánokról és a keltákról is születtek rituális gyilkosságokról beszámoló feljegyzések. A vár története Az ókor óta számos erődítménynek otthont adó hegyen, a tatárjárás után épült a mai vár alapja.

  1. Déva vára – Térj haza, vándor!
  2. SZALMAKUTYA: Déva váránál Szalmakutya
  3. KŐMIVES KELEMENNÉ (A falba épített asszony) | Szöveggyűjtemény | Kézikönyvtár
  4. Húsvéti kirándulás Erdély földjén – Székelykő, jégbarlang és Drakula-kastélya - Szallas.hu Blog
  5. "Mogos Déva vára" - Sumida Magazin

Déva vára – Térj haza, vándor!

2015 március 13, péntek Szuperül megoldották! Gratula hozzá! :) Lesznek a szettjeim is gyűlnek szép is az alap régiek mellé apránként gyűjtésbe fogtam. Ahogy lesz időm fel is pakolom azokat is. :) Na meg ugye a kihívást a heti feladatok jelentik, mert kevés mennyiséggel rendelkezem jelenleg, de bővülni fog, így lesznek majd továbbiak is! :) 2015 március 13, péntek

Tizönkét kőmíjes esszetanakodott, Magos Déva várát hogy fölépítenék, Hogy fölépítenék fél véka ezüstér, Fél véka ezüstér, fél véka aranyér. Déva városához meg is megjelöntek, Magos Déva várhoz hezza is kezdöttek, Amit raktak délig, leomlott estére, Amit raktak estig, leomlott röggelre. Megint tanakodék tizönkét kőmíjes, Falat megállítni, hogy lössz lehetséges, Mig elvégre ilyen gondolatra jöttek, Egymás között szoros egyességöt töttek: - Kinek felesége legelőbb jő ide, Szép gyöngén fogjuk meg, dobjuk bé a tűzbe, Keverjük a mészbe gyönge teste hammát, Avval állítsuk meg magos Déva várát. - Kocsisom, kocsisom, nagyobbik kocsisom, Én uramhoz mönni lönne akaratom! - Kőmíjes Kelemön felesége mondja, - Fogd bé a lovakat, fogd bé a hintóba, Fogd bé a lovakat, állj is gyorsan elé, Hadd mönnyünk, hadd mönnyünk Déva vára felé. - Mikor fele útját elutazták vóna, Erős üdő vala, záporeső hulla. - Asszonyom, csillagom, forduljunk mü vissza, Rossz jelenést láttam az éjjel álmomba, Az éjjel álmomba olyan álmot láttam, Kőmijes Kelemön udvarában jártam, Hát az ő udvara gyásszal van béhuzva, Annak közepibe mély kút vala rakva, S az ő kicsi fia oda beléhala.

SZALMAKUTYA: Déva váránál Szalmakutya

– Várjatok, várjatok, tizenkét gyilkosok, Hogy bucsut vehessek asszonybarátimtól Asszonybarátimtól, szép kicsiny fiamtól! … Kőmives Kelemenné mikor hazamene, Őt szépen megfogták, bédobták a tűzbe… Kőmives Kelemen mikor hazamene, Az ő kicsiny fia elejébe jöve: – Apám, édesapám, mondja meg igazán, Hogy hol van s merre ment az én édesanyám! – Ne sírj, fiam, ne sírj, hazajő estére. Ha estére nem jő, hazajő reggelre… – Istenem, istenem, reggel is eljöve, Az én édesanyám még haza nem jöve! – Menj el, fiam, menj el magas Déva várra, Ott van a te anyád, kőfalba van rakva… Elindula sírva az ő kicsiny fia, Elindula sírva magos Déva várra. Háromszor kiáltja magos Déva várra: – Anyám, édesanyám, szólj bár egyet hozzám! – Nem szólhatok, fiam, mert a kőfal szorít; Magos kövek között vagyok berakva itt. – Szíve meghasada, a föld is alatta, Figyelem! A koronavírus járvány kitörése óta az alábbi adatok lehetséges, hogy pontatlanok, megerősítésre szorulnak. Vigyázzon mindenki az egészségére és reméljük a legjobbakat!

  1. Dr minár gyula
  2. MTT - Vezetőség
  3. Déva vára | Magyar Narancs
  4. Lányoknak szülinapi ajándék
  5. Linda vendégház csákvár
  6. Magos Déva várán | irasok gondolatok
  7. UTAZGATOK: ROMÁNIA : Déva vára.

KŐMIVES KELEMENNÉ (A falba épített asszony) | Szöveggyűjtemény | Kézikönyvtár

Rockballada 2020. 10. 22. 14:00 "Élt vala e tájon tizenkét kőműves / Az tizenharmadik Kelemen kőműves / Magos Déva várát, hogy felépítenék / Fél véka ezüstért, fél véka aranyért…". Évadbeli második nagyszínpadi bemutatóját tartotta a Szigligeti Színház a közelmúltban. Javában épül még a társulat Tisza-parti háza, így az Aba-Novák Agórában meóztuk le a Déva vári kivitelezést. Még nem hallottam arról, hogy a nép ajkán született ballada záróakkordja az lett volna: hetedhét országra szóló lakodalmat csaptak, boldogan éltek, míg meg nem hóttak. Romantikus és szentimentális alkat vagyok, gyermekként a happy endben hittem, és ez felnőttkoromban sem lett másképp. Ezért aztán ifjonti műkedvelőként nem is nagyon voltam oda a balladákért. Pedig szépre, rímesre és mívesre volt szabva a szövegük. Gondoljunk csak Arany csodaműveire. Csak hát a befejezés! Oly' keserűek a végjátékok, melyek okán lélek nem marad tépettetlenül, szem nem marad szárazon. Kivétel persze a Markos–Nádas–Boncz gyagyagegtrió által előadott Kristóf Bálint ballada, amelytől a fékezhetetlen röhögés miatt potyognak a könnyek.

Március és október nálunk nem az emlékezésről és az együttlétről szól, hanem az esti híradókra való fölkészülésről. Az előrejelezhetetlenség, az eredet, az új kezdet, az elszámolás, az ítélet, a harc, a döntés alkalmai ezek. El kell döntenem, hová megyek - nem ünnepelni természetesen, hanem demonstrálni, állást foglalni, megmutatkozni, föltárulkozni. Ezek nálunk a nyílt szavazás eseményei. Ünnep után minden másként lesz. Demokratikus aktusok, ez kétségtelen, a Nemzeti Szellem és a Demokratikus Szellem egyaránt az utcára vonul, hogy megvívja a csatáját, szóban mindkettő önmagáért (a Nemzeti Szellem mindig saját szabadságáért tusázik, a Demokratikus Szellem pedig az önmagából való kirekesztés ellen küzd), a valóságban persze félreérthetetlenül a másik ellen. Nálunk ez a két ünnep a meg nem értés, a kétfelé szakadás, az elhatárolódás, a kölcsönös kiátkozás, végső soron a polgárszámháború rítusa. Megvannak persze ennek a tiszteletre méltó történelmi hagyományai. Minden vértelenül elmúló rendszert - a Bachtól a Kádárig - a márciusi láz vitt a sírba.

Húsvéti kirándulás Erdély földjén – Székelykő, jégbarlang és Drakula-kastélya - Szallas.hu Blog

A várba látogatva szerettem volna viszont találkozni gyerekkorom kedvenc népballadájával. Mivel a találkozás elmaradt, ezért búcsúzóul közzé teszem a Kőmíves Kelemen ballada teljes szövegét. Fogadják szeretettel! Kőmíves Kelemen balladája (A falba épített asszony) Tizenkét kőmives összetanakodék, Magos Déva várát hogy fölépittenék. Hogy fölépittenék fél véka ezüstér, Fél véka ezüstér, fél véka aranyér. Magos Déva várhoz hozzá is kezdettek. Amit raktak délig, leomlott estére, Amit estig raktak, leomlott reggelre. Megint tanakodék tizenkét kőmives, Falat megállítni hogy lesz lehetséges. Egymás között szoros egyességet tettek: – Melyik felesége hamarább jő ide, Azt gyengén fogjuk meg, dobjuk be a tűzbe, Annak gyenge hamvát keverjük a mészbe. Csak így állítjuk meg magos Déva várát, És így nyerhessük el annak drága árát… – Kocsisom, kocsisom, nagyobbik kocsisom! Én uramhoz menni lenne akaratom. Fogd bé a lovakat, induljunk el útra, Induljunk el útra, magos Déva várra… Erős idő vala, záporeső hulla.

Mitagadás, mi, emberek, szeretünk borzongani. Krimiket olvasunk, horrorfilmeket nézünk, katasztrófa-híreket böngészünk az újságban. Úgy tűnik ez a tulajdonságunk már régóta kísér bennünket. De hogyan volt ez régen, amikor még nem ismerték a mozifilmet, televíziót, újságot, rádiót, internetet? A borzongás utáni vágy egyik csillapítója a ballada volt. Történt valami tragikus, szörnyű: ezt a falu szájára vette: egyik ember mesélte a másiknak. Ahogy szájról szájra terjedt a történet, kiszínezték, hozzátettek, elvettek belőle; sőt, hogy könnyebben megjegyezzék a történetet, rímekbe szedték, énekelték, vagy akár meg is zenésítették: 1. Kőműves Kelemenné balladája (népballada) - keletkezés: 1500-as évek vége Tizenkét kőmíves összetanakodék, Magos Déva várát hogy felépítenék, Hogy felépítenék félvéka ezüstér, Félvéka ezüstér, félvéka aranyér. Déva városához meg is megjelentek, Magos Déva várhoz hozzá is kezdettek, Amit raktak délig, leomlott estére, Amit raktak estig, leomlott reggelre. Megint tanakodott tizenkét kőmíves, Falat megállítani, hogy lesz lehetséges, Míg elvégre ilyen gondolatra jöttek, Egymás között szoros egyességet köttek: Kinek felesége legelőbb jő ide, Szép gyöngén fogjuk meg, dobjuk bé a tűzbe.

"Mogos Déva vára" - Sumida Magazin

Erőszakkal le lehet rombolni akár a leghatalmasabb várat is, de a legkisebbet is csak áldozatos, csendes munkával lehet felépíteni. Ugyanez a helyzet az emberek sokaságával is. Az erőszak hangja, hatalma csak tömegeket toboroz. Néppé, közösséggé csak az áldozat árán leszünk. Elekes András Megjelent a Csíki Hírlap VIII. évfolyamának 157. számában, 2o13. augusztus 16. -án. —– Ruszkai báró Dobó István (1502 körül – Szerednye[1], 1572. május) leginkább Eger várkapitányaként ismeretes. Mint felvidéki katolikus nagybirtokos nemes, a mohácsi csatát követően a két király küzdelmében végig Ferdinánd pártján állt. Dávid Ferenc (születési neve Franz Hertel, Kolozsvár, 1520 körül – Déva, 1579. november 15. ) az Erdélyi Unitárius Egyház megalapítója és első püspöke. Az Erdélyi Fejedelemség a 16. század közepétől a 17. század végéig Erdély területén fennálló állam volt, amelynek története a magyar történelem fontos részét képezi. A fejedelemség a mohácsi csatavesztés után a Rákosi végzést követő kettős királyválasztás következményeként jött létre.

"Isten hozott haza, kedves édes apám! Hol maradt, hol maradt az én édes anyám? " Az ő édes apja neki így felele: "Hadd el fiam, hadd el, haza jő estére. " "Istenem, istenem, este is eljöve, Mégis édes anyám még haza nem jöve. Apám, édes apám! mondja meg igazán, Hogy hol van, hogy hol van az édes anyám? " "Hadd el fiam, hadd el, haza jő reggelre, " Az ő édes apja neki így felele. "Istenem, istenem, reggel is eljöve, Mégis édes anyám még haza nem jöve, Hogy hol van, hogy hol van az én édes anyám! " "Menj el fiam, menj el magos Déva várra, Ott van a te anyád, kőfalba van rakva. " Elindula sírva az ő kicsi fia, Elindula sírva magos Déva várra, Háromszor kiáltá magos Déva várán: "Anyám, édes anyám! szólj bár egyet hozzám! " "Nem szólhatok, fiam, mert a kőfal szorít, Erős kövek közé vagyok bérakva itt. " Szíve meghasada s a föld is alatta, S az ő kicsi fia oda beléhulla... A balladáknak van tehát valóságmagja, de a szájhagyomány és a képzelőerő sokat színezett rajta. Mi lehet a valóság a Kőműves Kelemen történetében?

  1. A hortobágy legendája teljes film
  2. Modern bibliai nevek
  3. Cserkeszőlő falunap 2017 teljes film
  4. Budafoki út 111 113
  5. Ford transit motorháztető nyitása
  6. Kellemes hétvégét vicces képek felirattal
  7. Engelbert strauss kabát md
  8. Magyarország kijarasi tilalom
  9. Papírszalvéta hajtogatás asztalra windows 10
  10. Prémium kerékpár márkák
  11. Kakas étterem reitter
  12. Styevola és fiat
  13. Tisza tó bringakör
  14. Fitparade budapest 2019
  15. Szja befizetése átutalással 2021
  16. Lökd a ritmust 2 teljes film magyarul

Éjszakai Felnőtt Pelenka, 2024